Ukažte svým přátelům krásy naší vlasti


Někteří lidé s velkou oblibou usedají k papírové mapě a plánují trasy výletů pro volné víkendové dny. Výhodou papírových map vůči těm elektronickým je možnost rozložit je na velké ploše třeba na koberec a mít tu perfektní přehled o celkové situaci. Můžete si tu dokonce na mapě pokládat styčné body, například barevnými figurkami z Člověče nezlob se, a vyznačit vaše případné zastávky či místa ubytování. Jestliže se rozhodnete vydat se do přírody na celý víkend, mohli byste k výletu přizvat i vaše přátele.

zámek Kačina

Pro tento účel se báječně hodí pronájem vozidla z půjčovny aut v Praze. Zvolíte si termín, zaplatíte vratnou kauci, sjednáte si pojištění, kdybyste vlastní vinou vůz poškodili, a o nic víc se nestaráte. Můžete si pak svou papírovou mapu vzít do auta a pověřit někoho z přátel, aby vám dělal navigátora. Jistě, že lze použít navigaci, ale papírovou mapu si nechte v záloze, kdyby vám mobil přestal náhle fungovat, ať máte přehled, kde se nacházíte, a kam jet dál.

A kam se s kamarády vypravit a jak výlety koncipovat?

Hrady a zámky či hradní zříceniny – těchto památek je v naší zemi bezpočet. Tímto způsobem lze trávit mnoho volného času a kromě svérázné a jedinečné architektury můžete obdivovat i krásnou přírodu v blízkém okolí.

krásy naší vlasti

Rozhledny – jsme rozhlednová velmoc a vyplatí se alespoň některé rozhledny navštívit osobně. Doporučit bychom mohli ty v Jizerských horách, odkud je úchvatný výhled do okolí. Například Královka nad Bedřichovem, Bramberk, Štěpánka či Tanvaldský špičák.

Přírodní koupání – koupání v přírodě je vždy zajímavější, než v bazénech s chlorovanou vodou. Můžete to zkusit například na Lipně, na Máchově jezeře nebo v některých říčních tocích, například pod peřejemi Stvořidla na Sázavě, na horním toku Vltavy pod Vyšším Brodem anebo na Lužnici v Suchdolu, na Rozvodí nebo v kempu Majdalena.

Horská turistika – vyrazit do hor je taktéž dobrý tip. Doporučit bychom mohli Šumavu, Jizerské hory, Krkonoše, Lužické a Orlické hory.

Podobné příspěvky