Co jsou to saturnovy prstence?

Naše sluneční soustava je domovem mnoha velmi zajímavých objektů. Jedním z nich je bezesporu i planeta Saturn, s jejími typickými prstenci. Ty jsou pouhým okem neviditelné, avšak stačí si pořídit silnější teleskop a můžeme se jimi za bezmračných nocí kochat. Je jasné, že od svého objevení budí tyto jak zájem vědců, tak i fantazii běžných lidí. Trvalo však poměrně dlouho, než jsme přišli na to, co jsou ve skutečnosti zač, a než první sondy přinesly jejich fotografie z velké blízkosti.

 

planety Sluneční soustavy

 

Dnes tedy víme, že se jedná o drobné částečky prachu a kamenů, které zbyly po srážce dvou asteroidů a které si Saturn přitáhl svou gravitací. Díky rozdílné hmotnosti, objemu i složení se pak zformovaly do podoby nám známých prstenců, které dnes vidíme na noční obloze.

 

Avšak jakkoliv nám mohou pro Saturn připadat typické, pravdou je, že z kosmického hlediska vznikly teprve nedávno, před pár sty tisíci let. A za přibližně tři sta tisíc let také zmizí. Ačkoliv se nám to nemusí zdát, je pravdou, že gravitace není všemocná. Vědci spočítali, že se prstence od své planety pomalu vzdalují, a po nějaké době plně opustí její gravitační vliv a rozprostřou se ve vesmíru, dokud si je nepřitáhne nějaký jiný objekt, ačkoliv zde se samozřejmě nemusí zformovat do nám známé podoby.

 

Země ve vesmíru

 

V podstatě se tedy můžeme považovat za šťastné, že žijeme v době, kdy prstence u Saturnu můžeme vidět. Je to jedna z těch šťastných náhod, které se občas dějí. A je jasné, že bychom si každé z nich měli vážit.

 

Proto, pokud máte někdy cestu kolem planetária, které tuto možnost nabízí, rozhodně se tam zastavte a na Saturn se podívejte. Případně, pokud se o vesmír zajímáte více, neprohloupíte pořízením kvalitnějšího teleskopu, se kterým budete moci jeho krásy obdivovat téměř každou noc.

 

Jsou to totiž právě věci jako tato, které nám připomínají, jak krátce tu jsme, a jak malý je ve skutečnosti náš vliv, což je něco, co by si mělo uvědomit podstatně více lidí.