Proč jsou lidé proti elektrickým automobilům

Asi není nikdo, koho by nezasáhl fakt, že během několika příštích let bude definitivně zakázán prodej automobilů se spalovacími motory. Jedinou možností tak budou elektromobily. Toto však naráží na silný odpor řidičů, kteří se benzinových a dieselových motorů nechtějí vzdát. Je tedy rozhodně dobré se zamyslet nad tím, co jim na nich vadí, a zda jsou jejich námitky oprávněné. Jen tak budeme moci vést konstruktivní diskusi, která by mohla přispět k řešení tohoto problému. Jaké jsou tedy hlavní důvody odmítání elektromobilu?

 

Tím hlavním je bezesporu jeho nižší dojezdová vzdálenost na jedno nabití, spolu s mnohem řidší sítí nabíjecích stanic. A je pravdou, že pro některé lidi, zvláště ty, kteří hodně cestují, to může být problém. Avšak je třeba přiznat, že běžného člověka, který auto používá pouze pro pojíždění mezi prací, nákupy a domovem, případně školou, pokud má děti, se to nijak nedotkne.

 

dobíjení elektromobilu

 

Samozřejmě je zde i fakt, že ceny elektřiny se stále zvyšují. Zvýší se tedy i provozní náklady, zvláště pokud budeme muset vůz často nabíjet. Ovšem je potřeba si uvědomit, že stejně tak se zvedají i ceny benzinu a nafty. Pokud tedy chceme zjistit, co je pro nás výhodnější, je rozhodně dobré si udělat kalkulaci. Možná budete překvapeni výsledkem.

 

nový automobil

 

Za závažný považují řidiči také fakt, že elektromobily nejsou tak spolehlivé, zvláště v zimním období. A je pravdou, že některé z nich mají v mrazech problém nastartovat. Ovšem s tím se setkáváme i u klasických aut, a dá se to vyřešit poměrně jednoduše garážováním.

 

Rozhodně je tedy vidět, že na všech námitkách je něco pravdy. Pokud tedy vlády chtějí, aby se elektromobily staly široce používanými, je potřeba zapracovat na vylepšení technologií, především pak na životnosti baterie a snížení její ceny. Jinak je jasné, že se snaha o celkovou elektrifikaci automobilismu nesetká s příliš velkým úspěchem.