Jak dosáhnout kvalitního spánku?

Vaše zvyky spojené se spánkem velmi ovlivňují výslednou kvalitu celého vašeho spánku. Pokud nebudete mít kvalitní spánek, můžete spát třeba deset hodin a stejně se nebudete cítit dostatečně odpočatí. Ale nepodceňujte ani délku spánku. Optimální je, pokud spíte 7-9 hodin denně. Jestli se budete pravidelně okrádat o hodiny spánku které potřebujete, můžete se dostat do nepříjemného stavu spánkové deprivace. Ani delší spánek není optimální. Po příliš dlouhém spánku se cítíte více unavení, než když jste šli spát. Jak tedy můžeme zlepšit kvalitu našeho spánku? Existuje mnoho možností.

nohy

Důležité je například prostředí, v kterém usínáme. Místnost by měla být dobře vyvětraná a měla by v ní být optimální teplota kolem dvaceti stupňů. Obecně je doporučená teplota ke spaní spíše vyšší, není dobré spát v přetopené místnosti. Vyvětráním dostanete do místnosti čerstvý vzduch, který vám dobře okysličí mozek. Pokud můžete a není zima, nechte větrat alespoň na ventilačku po celou noc. Důležitá je také tma. Ve tmě se nám produkuje hormon melatonin, který nám zajišťuje kvalitní spánek. Vypněte televizi, zhasněte světla a pokud vám svítí do ložnice pouliční světla či měsíc, pořiďte si závěsy nebo žaluzie.

spánek

Spousta lidí má před spánkem zvyk dívat se na televizi nebo do mobilu. To ale není dobře. Modré světlo, které obrazovku produkují dávají vašemu mozku signál, že ještě není čas jít spát. Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného zvyku, použijte při sledování mobilu či televize brýle proti modrému světlu. Důležitá je i kvalitní matrace a polštáře. Na těchto věcech opravdu nešetřete. S nekvalitní matrací nemáte možnost mít kvalitní spánek, a navíc to odnese vaše páteř, která vás bude bolet. Nekvalitní matrace se může projevit až těžkými migrénami. Pro přirozenou únavu zapojte třeba 3-4 hodiny před spaním lehký pohyb, třeba procházku, jógu nebo pilates.

Podobné příspěvky